do kasy suma: 0,00 zł
Do darmowej wysyłki zostało Ci:
wyszukiwarka zaawansowana
BROŃ CZARNOPROCHOWA
BROŃ CZARNOPROCHOWA

W ostatnim czasie sporo mówi się o ograniczeniu lub rozszerzeniu dostępu do poszczególnych kategorii broni. Wiele miejsca zajmują rozważania o tak zwanej broni czarnoprochowej. W świetle UoBiA pewna kategoria tego uzbrojenia dostępna jest dla osób pełnoletnich bez zezwolenia.

Mowa o broni i replikach opracowanych do 1865 roku i ich replikach i kopiach.

Warto zaznaczyć ,ze mowa w ustawie o broni rozdzielnego ładowania. Bowiem karabiny i rewolwery na amunicje scalona czarno prochową jak Lee Metford ,Grass i innych posiadać bez zezwolenia nie wolno.

Szacuje się ,ze w rekach posiadaczy w Polsce znajduje się do pół miliona sztuka broni zwolnionej Ustawowo z konieczności rejestracji czy wyrabiania pozwoleń.

 

Dla wielu jest to zamiennik normalnej broni, dla innych sposób na rozrywkę , jeszcze inni traktują strzelectwo jako hobby.

Największym zainteresowaniem cieszą się rewolwery. Wynika to z faktu iż są wielostrzałowe i mają stosunkowo dużą siłę i powtarzalność strzałów. Grono użytkowników podzielone jest zasadniczo na zwolenników otwartej i zamkniętej ramy czyli pomiędzy Colta i Remingtona.

Nie znaczy to ,ze dostępne są tylko i wyłącznie repliki rewolwerów tych systemów jednak to one dominują.

Margines stanowią rewolwery: dwu kalibrowy i dwulufowy Le Matt samo napinane Rogers & Spencer czy będący połączeniem rozwiązań colta i remingtona Spiller & Burr.

 

Każdy z systemów ma swoje wady i zalety . Do głównych zalet Colta należą łatwy demontaż i czyszczenie, wygoda i niezawodność. Wady to otwarta rama i konieczność wybijania pinów do demontażu i wymiany lub nabijania bębna. Remington to nowocześniejsza konstrukcja , zamknięta rama, oś bębna umożliwiająca jego szybka wymianę oraz nowoczesny wygląd i możliwość ustawienia kurka pomiędzy komorami. Wady to delikatne podbojczyki, skomplikowany demontaż do czyszczenia i konserwacji oraz zdaniem wielu zbyt mały chwyt. Sporadycznie pojawiające się rewolwery innych systemów są obecnie trudno dostępne i szukać ich trzeba raczej w drugim obiegu , czyli używanych .

Rewolwery CP to broń, nie zabawki i o tym trzeba pamiętać. Fakt iż są bez zezwolenia nie oznacza iż nie są niebezpieczne. To broń i jako taka może być groźna dla osób postronnych i samych użytkowników. Trzeba pamiętać o zasadach posługiwania się bronią, jej przenoszenia i przechowywania. Niebezpieczny może być też sam proch. Broń , szczególnie rewolwery wielostrzałowe trzeba konserwować, serwisować i dbać o to by nie nastąpił samoczynny zapłon prochu i zapłon sąsiednich komór podczas strzelania, temu ma zapobiegać smar umieszczany od frontu bębnów przed kulami. Podczas zaczynania przygody z bronią CP należy też pamiętać ,że broń ta nie posiada współczesnych bezpieczników, ich role pełni palec i umysł strzelca- posiadacza.

 

Nie wolno z niej też strzelać poza strzelnicami bo to broń, a nie jak wiatrówki do 17 J urządzenia. Miejscem broni są tylko i wyłącznie strzelnice.

 

 

do góry
bestseller
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony