Darmowa dostawa od 50,00 zł
2022-02-08

Wiatrówki pneumatyczne — czym są i dlaczego warto ją kupić?

Wiatrówka długa czy krótka — jaka jest różnica?

Tak samo, jak w przypadku klasycznej broni, przy urządzeniach pneumatycznych możemy wyróżnić podział na wiatrówki krótkie i długie. Krótkie wiatrówki pneumatyczne mają przede wszystkim realistyczny wygląd oraz zbliżony do prawdziwej broni palnej mechanizm. Są zdecydowanie dużo bardziej poręczne, jednakże dużo mniej precyzyjne. Posiadają zasięg strzału do 15 m, dlaczego nadają się do nauki strzelania oraz do strzelania rekreacyjnego. Decydując się na krótką wiatrówkę, możesz wybrać na przykład coś na kształt klasycznej broni. W takim wypadku dobrze sprawdzi się, chociażby pistolet pneumatyczny GLOCK 19.

W przypadku długiej broni pneumatycznej mamy możliwość strzelania na dłuższe dystanse. Zwyczajowo mają one większą moc i dłuższą lufę, co przekłada się na większą celność. Dlatego też nadają się bardziej do strzelania sportowego, zwłaszcza do strzelania do celu. Są natomiast mniej poręczne oraz cięższe niż broń krótka. Wiatrówki długie pozwalają na wyćwiczenie poprawnej pozycji strzeleckiej, dlatego polecane są osobom, które w najbliższym czasie chcą rozpocząć przygodę ze strzelectwem sportowym. W przypadku broni długiej masz możliwość wyboru zarówno broni o nowoczesnym designie, jak i bardziej klasycznej. W tym drugim wypadku dobrym wyborem będzie karabin pneumatyczny HATSAN TG STRIKER ALPHA 4,5 MM.

Optyka do wiatrówki długiej

Broń długa, jak już wspomnieliśmy, nadaje się do strzelectwa rekreacyjnego i sportowego, również na długie dystanse. W takim przypadku dobrze jest także zainwestować w optykę do karabinka. Lunety do wiatrówek dzielą się na dwie kategorie: mocniejsze, czyli takie, które są zbudowane w taki sposób, by nie uszkadzały się przy używaniu z karabinkami sprężynowymi, które mają spore drgania i odrzut oraz na optykę przeznaczoną do broni bezodrzutowej.

Czym różni się wiatrówka sprężynowa od gazowej?

Wiatrówki sprężynowe od gazowych różnią się metodą działania. W przypadku tych pierwszych, aby oddać strzał, należy naciągnąć sprężynę. Naciśnięcie spustu powoduje zwolnienie sprężyny, która przesuwa tłok umieszczony w cylindrze, co generuje ciśnienie wypychające śrut z lufy. Takie rozwiązanie powoduje, że nie musimy dokupować dodatkowych elementów, które będą napędzać mechanizm spustowy. Wiatrówki sprężynowe charakteryzują się też odrzutem podczas strzału, co zwiększa realizm strzelania, jednak u początkujących strzelców może utrudnić wykonanie precyzyjnego strzału. Wyróżniamy też dwa rodzaje wiatrówek sprężynowych. Klasyczne łamane oraz z naciągiem dolnym lub bocznym. W pierwszym przypadku sprężynę naciągamy, składając lufę wiatrówki, natomiast te drugie mają z boku łoża lub pod lufą umieszczony naciąg. Chcąc kupić klasyczną łamaną, długą wiatrówkę sprężynową można wybrać między innymi karabin pneumatyczny HATSAN STG 55 Quattro Trigger 4,5 mm. W nowszych modelach możemy zdecydować się na sprężynę gazową. W przypadku takich wiatrówek, zamiast klasycznej sprężyny, wbudowana jest sprężyna gazowa, czyli klasyczny siłownik znany, chociażby z bagażników samochodów. Broń pneumatyczna z taką sprężyną jest lżejsza od klasycznej, powoduje mniejszy odrzut, ale wymaga większej siły przy naciąganiu.

Wiatrówki na CO2

Natomiast wiatrówki na CO2 zasilane są za pomocą jednorazowych nabojów, które zawierają sprężony dwutlenek węgla. W tym przypadku podczas strzałów nie musimy naciągać sprężyny. Natomiast zazwyczaj posiadają magazynek na wiele śrucin, co pozwala na oddawanie wielu strzałów jeden po drugim. Te modele są też zazwyczaj lżejsze niż sprężynowe, natomiast strzelanie z nich jest bardziej realistyczne. Tym przypadku jednak nie występuje zjawisko odrzutu, co może powodować, że po przejściu na broń palną konieczne będzie przyzwyczajenie się do tego elementu strzelania. Przykładem dobrej jakości krótkiej wiatrówki na CO2 jest wiatrówka Smith & Wesson M&P 45.

Wiatrówki PCA i PCP – czym się różnią?

Do wyboru są także wiatrówki PCA (Pre Charged Air). Jest to rozwiązanie łączące w sobie oba wcześniejsze typy wiatrówek. Mianowicie strzał oddawany jest za pomocą sprężonego powietrza, które sprężane jest przed strzałem. W tym celu używa się dźwigni umieszczonej pod lufą. Charakteryzują się one brakiem odrzutu i dobrą celnością, jednocześnie posiadając niski koszt eksploatacji tak samo, jak wiatrówki sprężynowe. Polecane są one dla początkujących strzelców oraz takich, którzy planują strzelanie na różne odległości. Dlatego że moc strzału regulujemy tutaj za pomocą ilości sprężonego powietrza. Bardziej zaawansowanym modelem wiatrówki pneumatycznej są wiatrówki PCP (Pre Charged Pneumatics). Działają podobnie jak wiatrówki PCA, jednakże posiadają wbudowany kartusz na sprężone powietrze. Dzięki temu można oddać strzał bez konieczności ich nabijania po każdym strzale. Wymagają jednak do kupienia butli powietrzem oraz ładowania zasobnika co kilkadziesiąt strzałów. Natomiast charakteryzują się najwyższą celnością, a także precyzją oddawania strzałów. Takim modelem jest na przykład wiatrówka PCP HATSAN FLASH-W QE.

pixelpixelpixelpixel