Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

2023-04-14
Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Ciemny park lub opustoszała uliczka nocną porą. Ktoś wykręca Ci rękę lub próbuje wyrwać torebkę. Nikomu nie życzymy takich sytuacji, jednak warto być na nie przygotowanym. Gaz pieprzowy może Ci uratować pieniądze, zdrowie, a nawet życie. Jak działa gaz pieprzowy? Czy jest legalny? Gdzie można kupić gaz pieprzowy? Poznaj odpowiedzi na te pytania i czuj się bezpiecznie w każdym miejscu i o każdej porze.

Gaz pieprzowy to popularne narzędzie samoobrony. Użycie go w celu obrony przed napastnikiem jest całkowicie legalne. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać, gdzie kupić gaz pieprzowy, poznaj rodzaje tego preparatu dostępne na rynku i dowiedz się, jakie skutki niesie ze sobą użycie gazu pieprzowego. Pełna wiedza na temat tego czym jest i jak działa gaz pieprzowy pozwoli Ci w pełni wykorzystać jego potencjał i skutecznie obronić się w razie ataku.

Jak działa gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy zawiera kapsaicynę. Jest to związek chemiczny pochodzenia naturalnego, wytwarzany przez rośliny rodziny pieprzowców. To właśnie ona odpowiada za ostry smak papryki chilli i pieczenie oczu oraz skóry osoby potraktowanej gazem pieprzowym.

Rozpylając gaz pieprzowy, należy celować w twarz napastnika. Kapsaicyna podrażni jego skórę oraz śluzówkę. Po kontakcie z tą substancją zacznie on natychmiast odczuwać pieczenie skóry i oczu. Powieki odruchowo się zacisną, zaś oczy zaczną silnie łzawić. Zdezorientowany agresor nie będzie mógł kontynuować ataku. Co więcej, jeśli osoba ta zacznie pocierać oczy, tylko pogorszy sytuację, gdyż w ten sposób jedynie wetrze substancję drażniącą w skórę. Ponadto użycie gazu pieprzowego spowoduje u napastnika atak kaszlu. W ten sposób podrażnione drogi oddechowe będą próbowały pozbyć się drażniącej substancji. Czas działania gazu waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Zanim naciśniesz spust, upewnij się, że dozownik skierowany jest na agresora, a nie na Ciebie!

Należy pamiętać, że gaz pieprzowy w sprayu nie nadaje się do użytku w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli rozpylisz go w pokoju, skutki jego działania mogą dotknąć również Ciebie. Jeśli atak nastąpił na otwartej przestrzeni, warto zwrócić uwagę na kierunek wiatru. Co prawda w sytuacji zagrożenia trudno zachować bystrość umysłu, należy jednak mieć na uwadze, że podmuch wiatru może skierować rozpylony gaz na ofiarę.

Oprócz tradycyjnego gazu pieprzowego w sprayu na rynku dostępny jest również gaz pieprzowy w żelu lub w pianie. Jak działają te rodzaje gazu? Zarówno gaz pieprzowy w żelu, jak i gaz pieprzowy w pianie mogą być używane w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak ich użycie wymaga większej precyzyjności, co może być trudne, kiedy napastnik pozostaje w ruchu.

Rodzaje gazu pieprzowego – jaki wybrać?

Gaz pieprzowy kojarzy się głównie z rozpylanym sprayem. Jak się jednak okazuje, to nie jedyny rodzaj tego narzędzia do samoobrony.

Gaz w sprayu może być uwalniany w formie chmury (stożka). Chmura ma duży zasięg, dzięki czemu nie musisz dokładnie celować, by obezwładnić napastnika. Jest ona jednak podatna na działanie wiatru. Jeśli będzie wiał w Twoją stronę, użycie gazu pieprzowego może być niebezpieczne również dla Ciebie. Gaz w sprayu może być rozpylany również w formie wąskiego strumienia. Jest on mniej podatny na podmuchy wiatru, jednak, aby obezwładnić agresora, należy celować w jego twarz.

Alternatywą dla gazu w sprayu może być gaz pieprzowy w żelu. Jak działa? Żel zdecydowanie lepiej przylega do twarzy napastnika, jednak należy wykazać się dużą celnością, by trafić w odpowiednie miejsce. Może być stosowany w zamkniętych pomieszczeniach. Nie musisz się obawiać, że podmuch wiatru skieruje na Ciebie drażniący gaz.

Gaz pieprzowy w pianie szybko pokrywa dużą powierzchnię. Ponadto piana nie spływa z ciała napastnika, możesz mieć więc pewność, że zadziała w miejscu, w którym został zaaplikowany. Podobnie jak gaz w żelu gaz pieprzowy w pianie może być używany w zamkniętych pomieszczeniach. Wady? Ma stosunkowo mały zasięg, należy więc celować z bliska.

Gazy pieprzowe różnią się między sobą również stężeniem drażniących kapsainocydów. Gaz obezwładniający człowieka będzie zawierał od 0,5 do 1,5 proc. kapsainocydów. Jeśli jednak wybierasz się w góry i obawiasz się spotkania z niedźwiedziem, wybierz ten o nieco wyższym stężeniu – nawet do 2 procent.

Użycie gazu pieprzowego – konsekwencje prawne

Wiesz już, jak działa gaz pieprzowy. Skutki jego użycia, delikatnie mówiąc, nie należą do najprzyjemniejszych. Możesz się więc zastanawiać, czy gaz pieprzowy jest legalny. Zgodnie z artykułem 11 Ustawy o broni i amunicji użycie gazu pieprzowego do obrony koniecznej jest legalne. Oczywiście chodzi o użycie gazu pieprzowego w sytuacji zagrożenia mienia, zdrowia lub życia swojego lub innych osób, które zostały zaatakowane. Artykuł 25 Kodeksu karnego głosi: „Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.”

Co więcej nie musisz mieć zezwolenia na posiadanie gazu pieprzowego. Możesz więc od razu zacząć się zastanawiać: gaz pieprzowy – gdzie kupić?, zamiast szukać organu, który wyda Ci na niego pozwolenie.

Czy jednak legalne jest każde użycie gazu pieprzowego? Konsekwencje prawne mogą być wyciągnięte, jeśli gaz pieprzowy został użyty nie do samoobrony, lecz do ataku. Jakie są konsekwencje w przypadku nieuzasadnionego użycia gazu pieprzowego? Jeśli ktoś użyje gazu pieprzowego w celach innych niż obrona siebie lub innych zaatakowanych osób, zostanie to potraktowane jako napad lub rozbój, a osobie, która się tego dopuściła zostaną postawione zarzuty popełnienia przestępstwa.

Co jeszcze warto wiedzieć o narzędziu samoobrony, jakim jest gaz pieprzowy? Od ilu lat można go używać? Ustawa nie określa wieku, od jakiego można używać gazu pieprzowego do samoobrony. Należy jednak pamiętać, że gaz pieprzowy może kupić jedynie osoba pełnoletnia. W związku z tym sprzedawca ma prawo poprosić klienta o okazanie dowodu osobistego.

Gdzie można kupić gaz pieprzowy?

Skoro znasz już odpowiedź na pytanie, czy gaz pieprzowy jest legalny oraz wiesz już od ilu lat można mieć gaz pieprzowy, możesz przejść do kwestii, gdzie go kupić.

Jak już wspomnieliśmy, użycie gazu pieprzowego do samoobrony jest całkowicie legalne, a posiadanie tego typu produktu nie wymaga zezwolenia. Nic więc dziwnego, że gaz pieprzowy jest łatwo dostępny. Odpowiedź na pytanie, gdzie kupić gaz pieprzowy, nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Skuteczna samoobrona w sytuacji zagrożenia może zadecydować o Twoim życiu lub zdrowiu, dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości gaz pieprzowy od renomowanego producenta. Wybieraj oficjalne sklepy internetowe, a jeśli szukasz gazu pieprzowego na portalach aukcyjnych, również stawiaj na oficjalnych sprzedawców. Uważaj na oferty od osób prywatnych, zwłaszcza jeśli proponowane ceny są podejrzanie niskie. Może się okazać, że rozpylacz nie działa prawidłowo lub w opakowaniu nie ma wystarczającej ilości gazu. Własne bezpieczeństwo to coś, na czym zdecydowanie nie warto oszczędzać!

Nie chcesz czekać na przesyłkę ze sklepu internetowego, bo musisz mieć na już gaz pieprzowy? Gdzie kupić stacjonarnie produkt tego typu? Szukaj w swojej okolicy sklepów taktycznych, detektywistycznych, z militariami. W profesjonalnych sklepach zawsze możesz liczyć na fachową poradę sprzedawcy, który pomoże Ci wybrać gaz pieprzowy dostosowany do Twoich potrzeb. Wytłumaczy, jak działa gaz pieprzowy, wyjaśni, jakie zalety ma gaz pieprzowy w żelu, jak działa ten w pianie, a w razie potrzeby, rozwieje Twoje wątpliwości czy gaz pieprzowy jest legalny. Gaz pieprzowy nie jest w rozumieniu prawa bronią, więc do jego sprzedaży nie potrzeba koncesji.

Nie kupuj gazu pieprzowego na targowiskach czy bazarach. Choć sprzedawcy na swoich stoiskach mogą mieć markowe produkty, nigdy nie wiesz, w jaki sposób były one transportowane i przechowywane, co może mieć wpływ na ich skuteczność. Naprawdę warto zainwestować w wysokiej jakości gaz pieprzowy. Skutki wyboru nieodpowiedniego lub wadliwego produktu mogą być opłakane.

pixelpixelpixelpixel