Darmowa dostawa od 50,00 zł

5,5mm

( ilość produktów: 119 )

5,5 mm to rozmiar śrutu używanego w większych wiatrówkach o kalibrze .22 i gwintowanej lufie. Jest to rodzaj broni, w której do wystrzeliwania śrutu z dużą prędkością wykorzystuje się sprężone powietrze lub gaz. Prędkość pocisku zależy od kilku czynników, w tym od wielkości pocisku, długości lufy i ciśnienia powietrza w zbiorniku.

Śrut do wiatrówki 5,5 mm – rodzaje

Choć kuszące jest myślenie, że wszystkie śruciny są w przybliżeniu takie same, nie jest to prawdą. Śrut do wiatrówki 5,5 mm może różnić się kształtem i wagą w zależności od ich przeznaczenia. Im lżejszy jest pocisk, tym większą prędkość wylotową osiąga. W przypadku wiatrówek o kalibrze .22 z gwintowaną lufą ciężar śrutu jest bardzo ważny, ponieważ mogą występować znaczące odchylenia podczas lotu. Istnieją także cztery podstawowe kształty śrutu: płaski (match), ostry (pointed), zaokrąglony (round nose i domed), półokrągły ze wklęsłym czołem (hollowpoint). Śrut płaski stosowany jest w strzelectwie sportowym na krótkie dystanse, śrut okrągły, ostry i półokrągły nadaje się do strzelania na większe odległości, ponieważ większa aerodynamika pocisku nie powoduje jego wyhamowania w locie. Jak widać, to, jaki śrut wybrać, zależy od tego, do jakich celów zamierzamy używać broni pneumatycznej.

Śrut stalowy 5,5 mm – czy niszczy lufę?

Miejskie legendy głoszą, że śrut stalowy 5,5 mm niszczy lufę wiatrówki. Wzięło się to z kilku różnych elementów, jednak jest to nieprawdą. Kuki stalowe są co prawda lżejsze niż ołowiane, jednak nie obijają się o lufę, jak to mówią niektórzy, zwłaszcza że wiele modeli śrucin stalowych jest podkalibrowych. Natomiast niska masa pocisku może przyczyniać się do jego niskiej celności – zwłaszcza przy pociskach BB (kulistych), które odbijają się od ścianek lufy, a ostatnie odbicie może zmienić trajektorię lotu. Lekkie kulki stalowe nie nadają się także do wiatrówek sprężynowych. Konstrukcja tego typu wiatrówek wymaga poduszki powietrznej, która będzie wyhamowywać tłok podczas strzału. W przypadku zbyt lekkiego śrutu poduszka nie powstanie, przez co tłok zatrzyma się w dnie cylindra. Powtarzalność takiego ruchu oraz siły działając na sprężynę, będą powodować jej szybsze zużycie.

Śrut 5,5 mm – sklep online

Przy wyborze odpowiedniego śrutu do wiatrówki należy wziąć pod uwagę, do czego dana broń ma służyć. Jeśli strzelasz na dalekie dystanse, warto wybrać cięższe i bardziej aerodynamiczne śruciny. Z drugiej strony, jeśli strzelasz na krótkich dystansach, lżejsze śruciny mogą być lepsze, ponieważ mogą wytworzyć większą prędkość wylotową niż cięższe. Kształt śrutu może mieć również wpływ na prędkość lotu i trajektorię lotu. Nasz sklep online oferuje śrut 5,5 mm w wielu kształtach i o różnej wadze, dzięki czemu bez problemu dobierzesz rozwiązanie idealne dla siebie. Jeżeli masz wątpliwości – zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy szczegółowo omówią z Tobą rodzaje śrutów oraz pomogą wybrać odpowiednie rozwiązanie.

pixelpixelpixelpixel