Darmowa dostawa od 50,00 zł

KOMPASY, NAWIGACJA

( ilość produktów: 51 )

Kompasy

W każdym terenie, zwłaszcza nowym potrzebujemy możliwości nawigacji. W obecnym świecie większość miłośników outdooru i survivalu posługuje się elektronicznym GPS i nawigacją. Jednakże są takie miejsca, gdzie może nie być zasięgu lub sprzęt elektroniczny może się rozładować, w takiej sytuacji pozostają nam jedynie klasyczne kompasy i mapy, dlatego też na każdą wyprawę warto zabrać jedno i drugie. Kompas to jedno z podstawowych urządzeń do wyznaczania pozycji oraz kierunku. Jego zasada działania jest bardzo prosta i opiera się na ustawianiu się swobodnie zawieszonego magnesu wzdłuż linii pola magnetycznego. W klasycznym kompasie jest to igła magnetyczna zawieszona wewnątrz urządzenia, która może się swobodnie poruszać. W przypadku położenia kompasu na płaskiej powierzchni igła automatycznie obróci się w kierunku północy. W naszej ofercie znajdziesz kompasy różnego typu, które pozwolą Ci dopasować urządzenie do reszty Twojego oporządzenia.

Kompas mapowy

Jednym z podstawowych typów kompasu jest kompas mapowy. Jest to urządzenie o otwartej konstrukcji, które zazwyczaj składa się z płaskiej, przezroczystej podstawki, w której umieszczona jest busola kompasu. Co więcej, sama podstawka jest bardzo przydatnym narzędziem. Najczęściej posiada wbudowaną lupę, która pozwala na odczytywanie nawet drobnego druku. Oprócz tego naniesiona jest na nią skala i linijka, które ułatwiają korzystanie z mapy oraz obliczanie odległości. Niektóre modele posiadają specjalne otwory do kreślenia na mapie oznaczeń i punktów orientacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem w kompasach mapowych jest także umieszczenie w nich lusterka, które zdecydowanie ułatwia nawigację. Kompasy te mogą mieć także ułatwienia w postaci linijki przeskalowanej w kilometrach lub kontrastowe kolory oznaczeń, które ułatwiają, chociażby nawigowanie po zmierzchu. Kompasy te zazwyczaj występują na smyczy, co dodatkowo podnosi ich wygodę użytkowania, ponieważ zawsze można je mieć pod ręką. W zestawie z kompasem mapowym warto kupić także mapownik.

Busole i kompasy guzikowe

Innym, bardziej zaawansowanym sprzętem są busole. Jest to kompas, który umożliwia również wytyczanie azymutu. Jest dużo bardziej przydatny w terenie, ale korzystanie z niego wymaga wcześniejszej praktyki, dlatego też, jeśli chcesz zabrać ze sobą busolę na wyprawę, powinieneś ją kupić jakiś czas wcześniej, zapoznać się z jej zasadą działania oraz przetestować w dobrze znanej Ci okolicy. Innymi przydatnymi gadżetami są, chociażby kompasy guzikowe, a także breloczki z kompasem. Są one małe i można je swobodnie przyczepić do różnych elementów oporządzenia. Kompasy guzikowe można zaczepić, chociażby do ramiączka plecaka. Nie mają dodatkowych funkcji, ale doskonale sprawdzają się w terenie. Wybierając kompas, warto mieć też na uwadze na rodzaj tarczy. Są do wyboru tarcze swobodne oraz tarcze zalane płynem. Te drugie pozwalają na korzystanie z kompasu swobodnie podczas ruchu, natomiast kompasy swobodne wymagają zatrzymania się i ułożenia na płaskiej powierzchni, jak ręka wyciągnięta przed siebie.

pixelpixelpixelpixel