Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kurtki dla służb mundurowych, policyjne

( ilość produktów: 47 )

Kompas

Kompas lub kompas magnetyczny to instrument nawigacyjny służący do określania kierunku południka magnetycznego. Kompas wykorzystuje zjawisko polegające na tym, że swobodnie zawieszony magnes ustawia się wzdłuż linii ziemskiego pola magnetycznego. W XXI wieku kompasy są wszechobecne wśród entuzjastów rekreacji outdoorowej i terenowej. Występują w dwóch różnych wersjach - otwartej i w obudowie. Kompasy otwarte to kompasy do orientacji na mapie, których podstawa wyposażona jest w wiele przydatnych funkcji, takich jak szkło powiększające, linijka, podziałka, a nawet otwory do rysowania znaków na mapie. Kompas zamknięte, inaczej busola, jest często wyposażony w funkcję namiaru, która jest wykorzystywana przy pomocy muszki i szpilki. Skale i linijki są najczęściej umieszczane z boku obudowy. Magnetyczne tarcze lub wskaźniki mogą być swobodnie pływające, lub mieć płynne wypełnienie (zalane). Pływające tarcze ułatwiają korzystanie z kompasu podczas ruchu. Kompasy na breloczkach do kluczy lub kompasy guzikowe to przydatne akcesoria dla osób lubiących sporty ekstremalne.

Kompas mapowy

Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, w której trudno jest określić kierunek na północ, a co za tym idzie - położenie na mapie? Kompas mapowy to niezbędny przedmiot, który powinien mieć każdy podróżnik. Ułatwia orientację w terenie i pomaga, gdy w danym momencie trudno jest określić położenie. Ten instrument nawigacyjny jest dodatkowo wyposażony w lupę, która powiększa dany obiekt. Aby pomóc Ci w takich sytuacjach, mamy kompasy oznaczone farbą fluorescencyjną, co ułatwia ich odczyt bez dodatkowego źródła światła. Dodatkowo w zestawie znajdują się również dwa szablony (trójkąt i koło), które pozwalają zaznaczyć ważne miejsca na mapie za pomocą ołówka i linijki. Praktyczny kompas do łatwego użycia na zakrętach codziennych i rzadziej uczęszczanych tras. Wyposażony w szkło powiększające i dwa wzorniki. Każdy z kompasów mapowych jest wyposażonych w sznurową smycz, którą można przywiązań do mapownika lub zawiesić na szyi.

Kompas militarny

Kompas to jeden z najważniejszych przyrządów nawigacyjnych. Jest niezbędny dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od tego, czy jesteś turystą, myśliwym, czy po prostu miłośnikiem wędrówek na łonie natury. Jeśli chcesz wiedzieć, dokąd idziesz, zacznij od kompasu. Dzięki niemu nie tylko możesz zobaczyć, w jakim kierunku zmierzasz, ale wiele kompasów klasy wojskowej ma również możliwość wyznaczania kierunków bez mapy. Aby skutecznie poruszać się w terenie, trzeba umieć właściwie określić kierunek, a wiedza o tym, jak korzystać z kompasu lub kompasu namiarowego, zapewni bezpieczne dotarcie do celu. Nowoczesny kompas militarny ma igłę magnetyczną umieszczoną w cieczy (w większości przypadków w alkoholu). Czasami można spotkać kompasy, w których igła magnetyczna jest zawieszona na ostrzu w pojemniku wypełnionym powietrzem. Kompas magnetyczny posiada różę wiatrów, czyli skalę kątową, dzięki której można odczytać właściwy kierunek.

pixelpixelpixelpixel