Darmowa dostawa od 50,00 zł

PARACORD

( ilość produktów: 15 )

Paracord

Słyszałeś tę nazwę nie raz, jednak czy wiesz, z czym wiąże się jej historia? Nazwa paracord wywodzi się od parachute cord, czyli linki spadochronowej. Pierwotnie była to bowiem ekstremalnie wytrzymała linka, służąca do łączenia czaszy spadochronowej z uprzężą. Wywodzi się ona od amerykańskich spadochroniarzy z czasów II Wojny Światowej, którzy już wtedy dostrzegli w niej niesamowite możliwości. Wytrzymuje obciążenie do 250 kg, jest jednocześnie ultralekka i cienka. Składa się z siedmiu splecionych ze sobą bardzo dwużyłowych linek wykonanych przede wszystkim z nylonu. Daje jej to niesamowitą wytrzymałość, która pozwala na zastosowanie paracordu w setkach tysięcy zastosowań. Wszędzie tam, gdzie potrzebujesz mocnej, wytrzymałej linki, która dodatkowo: nie rozciąga się, nie ulega deformacji na słońcu, szybko schnie. Z zastosowań militarnych bardzo szybko przyjęła się także wśród cywili, zwłaszcza wśród prepersów, sulvivalowców oraz buscraftowców, ale nie tylko. Chętnie wykorzystują ją także osoby robiące biżuterię… ale o tym później.

Linka paracord

Jak już wspomnieliśmy, linka paracord ma setki zastosowań, dlatego powinna znaleźć się w każdym ekwipunku, niezależnie od tego, czy to BOB, czy zwykły wypad do lasu. Do najpopularniejszych zastosowań paracordu można zaliczyć między innymi wszelkiego rodzaju linki do zawieszania: można na nim powiesić hamak, rozbić namiot improwizowany z pałatki, zabezpieczyć zapasy podciągając je na drzewie lub stelażu. Może posłużyć jako wiązanie szałasu, mocowania ładunku na pojazdach i przy pojazdach. Nadaje się do wykonania oplotu noża, stworzenia rękojeści, improwizowanej stazy zaciskowej albo jako smycz dla psa. Poza tym nadaje się do naprawiania plecaków, zastępuje sznurówki w butach, czy paski od spodni. Po rozpleceniu mniejsze linki mogą zastąpić dratwę i nici do szycia, nadają się do wykonania sieci do połowu ryb lub stworzenia łuku, lub sideł. Tak naprawdę to tylko garstka zastosowań, jedyną rzeczą, która Cię ogranicza, jest Twoja wyobraźnia. Nie wolno jej jedynie używać jako zastępstwa do linki zjazdowej, ponieważ dedykowane obciążenie 250 km oznacza obciążenie statyczne.

Bransoletki survivalowe z paracordu

Jak już wspomnieliśmy, paracord wykorzystują też chętnie twórcy biżuterii. Do najpopularniejszych wyrobów należą bransoletki survivalowe z paracordu. Są nowoczesną ozdobą, która po rozpleceniu daje nam kilka lub kilkanaście metrów linki, która może nam uratować życie. Poza bransoletkami wykonuje się breloczki do kluczy lub paski do zaczepienia aparatu. Można z nich wykonać także różnego rodzaju smycze – od smyczy do kluczy, aż po mega wytrzymałe smycze dla psów, które sprawdzą się śród dużych i ciągnących psów. Oprócz nich wykonywane są także obroże dla psów oraz szelki spacerowe. Miłośnikom nietypowych dodatków na pewno spodobają się także wykonane z paracordu paski do spodni oraz szelki. Paracord może także posłużyć do wykonania begleri, czyli kulek połączonych linką do wykonywania tricków. Dlatego też jej bardzo popularny w kręgach hand made. Zwłaszcza tam, gdzie można wykonywać ozdoby za pomocą węzłów makramowych.

pixelpixelpixelpixel