Darmowa dostawa od 50,00 zł

Skarpety trekkingowe, turystyczne, wojskowe

( ilość produktów: 58 )

Skarpety trekkingowe

To, co każdy piechur wie, to to, że dobrze dobrane skarpety trekkingowe są podstawą każdego marszu. Nawet najwygodniejsze buty zostaną pokonane, jeśli zdecydujemy się założyć skarpety, które będą powodować, że stopa zacznie się niekontrolowanie pocić. Dlatego też najlepiej wybierać skarpety z materiałów naturalnych takich jak wełna i bawełna, które zapewnią ciepło, odpowiednią izolację termiczną, a jednocześnie spowodują, że stopa będzie dobrze leżeć w bucie. To jest właśnie drugie zadanie, które leży przed każdą parą. Skarpetki trekkingowe mają także dopasowywać but do stopy. Buty trekkingowe mają to do siebie, że należy je kupować większe. Po pierwsze właśnie po to, byśmy mogli założyć odpowiednio grubą do warunków skarpetę, jak i po to, żeby stopa po wielogodzinnym marszu nadal mieściła nam się w bucie. I właśnie dlatego należy dobrać odpowiednie skarpety trekkingowe do butów, tak by w pierwszym momencie odpowiednio wypełniały but, a w razie potrzeby, by skompresowały się tak, żeby nie uciskać stopy podczas marszu.

Skarpety merino

Jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o skarpety trekkingowe, są skarpety merino. Wykonane są one z najlepszej gatunkowo wełny merino, która charakteryzuje się bardzo długim włosem, przez co można uprząść bardzo cienką nić. Brak włosa okrywowego dodatkowo sprawia, ze wełna jest bardzo miękka oraz ma doskonałe właściwości paroprzepuszczalne i termiczne. W ten sposób nawet bardzo cienkie skarpetki merino będą bardzo ciepłe. Jest to znaczna przewaga nad innymi skarpetami wełnianymi na rynku. Większość skarpet, zwłaszcza hand made, jest wykonywanych z włóczki akrylowej lub wełny mniej szlachetnej, co powoduje, że skarpety mają gorsze właściwości termiczne, powodują, że stopa się poci, nie odprowadzają nadmiaru potu, a także mogą powodować otarcia. W przypadku niskiej jakościowo wełny naturalnej dochodzi jeszcze klasyczne uczucie gryzienia, które dodatkowo potęguje nieprzyjemne doznania.

Skarpetki w góry

Niezależnie, w jakie warunki się wybierasz, czy będzie to nocowanie w lesie, czy wielogodzinny spacer po górskich szlakach jedno jest pewne. Należy dobrać odpowiednie skarpetki w góry, które zapewnią Ci pełen komfort termiczny. W takim wypadku najlepiej jest postawić na materiały naturalne jak bawełna lub wełna merino. Takie rozwiązanie pozwoli stopie oddychać, nie powodując uczucia mokrej przestrzeni w bucie. Mokra skarpeta może bowiem powodować podrażnienia, a nawet modzele czy bolesne pęcherze, które doprowadzą Cię donikąd. Dobrze zaopatrzona stopa to stopa wypoczęta, która nawet po wielogodzinnym marszu będzie w stanie następnego dnia pokonać co najmniej taką samą trasę. Dlatego też wybierając skarpetki w góry, musisz wiedzieć, że powinny być one ciepłe, a jednocześnie powinny zapewniać Ci komfort termiczny (odprowadzając nadmiar ciepła), ponieważ pogoda w górach w każdej chwili może się zmienić.

 

 

pixelpixelpixelpixel