Darmowa dostawa od 50,00 zł

Kominarki wojskowe, balaklawa

( ilość produktów: 35 )

Czym są kominiarki wojskowe?


Kominiarki wojskowe są specjalistycznym elementem ubioru, który służy do ochrony głowy oraz twarzy przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak mróz wiatr czy śnieg. Ten element ubioru jest nieodłącznym już elementem taktycznego stroju, stosowanym nie tylko w zimnym klimacie. Lżejsze kominiarki wojskowe służą bowiem nie tyle do ochrony twarzy, ile do zatajenia tożsamości użytkownika – sprawdza się to bardzo dobrze w przypadku wojsk i formacji specjalnych takich jak GROM, SWAT czy Specnaz. W przypadku kominiarek zimowych mają one zdecydowaną przewagę nad innymi formami ochrony – doskonale współgrają z hełmami oraz kaskami. Dlatego zostały także bardzo szybko adaptowane przez sportowców uprawiających takie sporty zimowe jak narciarstwo czy snowboard. Kominiarki występują w różnych rodzajach. Najbardziej popularne są kominiarki z trzema otworami (kojarzone przede wszystkim z kinowymi napadami na bank), jednak bardziej uniwersalne i wygodne są kominiarki z jednym otworem, które pozwalają na różne sposoby założenia.

Kominiarki – kiedy się przydają?


W codziennym życiu kominiarki mogą wydawać się zbędne. Jednak mają one wiele różnych zastosowań, zwłaszcza wśród sportowców. Doskonale sprawdzają się bowiem przy uprawianiu sportów zimowych, gdzie świetnie chronią twarz przed zimnem, śniegiem i wiatrem. Kominiarki będą także odpowiednie dla rowerzystów, zwłaszcza tych, którzy wolą jazdę po bezdrożach, niezależnie od pory roku. Kominiarki chwalą sobie także motocykliści, ponieważ jest to dodatkowa ochrona przed wiatrem. Sprawdzają się one także w wielu innych aktywnościach outdoorowych, jak chociażby podczas wielogodzinnych treningów ASG, wypraw survivalowych (zwłaszcza zimą) czy wędrówek po lesie. Kominiarki sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie chcemy chronić twarz przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale także przed otarciami i zranieniami podczas upadku. Taktyczna kominiarka będzie bowiem doskonale chronić twarz oraz szyję przede wszystkim, co może spotkać ją złego, jednocześnie doskonale się dopasowując pod kask czy hełm.


Balaklawa – jak wybrać idealną?


Balaklawa to potoczna nazwa kominiarki, która wzięła się od nazwy miejscowości Bałakława, to właśnie tam Brytyjczycy, podczas bitwy w wojnie krymskiej, pokonani przez warunki atmosferyczne zakładali na głowę skarpety z wyciętymi dziurami. Dziś nie trzeba stosować aż tak hardkorowych rozwiązań. W naszym sklepie znajdziesz bowiem szeroki wybór kominiarek, które doskonale sprawdzą się do Twoich celów! Dlatego, jeśli szukasz czegoś, co ochroni twoją twarz przed zimnem, najlepiej wybierz grube kominiarki bawełniane, które świetnie się dopasują do kształtu głowy, zapewniając przyjemne ciepło. W przypadku gdy chcesz ochronić swoją twarz podczas wielogodzinnych rozgrywek ASG albo w czasie polowania lub wyjścia do lasu, dobrze sprawdzą się lżejsze rozwiązania, zwłaszcza te z mieszanych rodzajów włókien, które zapewnią świetną regulację termiczną oraz odprowadzenie potu. Dla miłośników bardziej militarnych rozwiązań polecamy natomiast balaklavy w maskowaniu.

pixelpixelpixelpixel